Näiteid õpisüsteemidest

Duolingo

Kuna mõned kursusekaaslased on juba näitena toonud keeleõppevahendi Lingvist, siis mina võtan ette Duolingo. Tegemist on tasuta keeleõppe keskkonnaga, millel on olemas ka iOS ja Androidi rakendused. Väidetavalt arendab see nii kirjutamis-, lugemis-, kuulamis- kui rääkimisoskust, kuigi rääkimisoskuse arendamisel ei toimu reaalseid vestluseid, vaid programm kuulab ja hindab õppija poolt etteloetud lausete hääldust. Kaasõppijate suhtlemine on võimalik foorumi taolises paigas, sisulist õppetööd läbi suhtluse ei ole. Selle keskkonna suurim eripära on vast tema mängulisus. Näiteks on seal õppides võimalik nö “elusid kaotada” ja ka punkte/raha teenida (mida siis rakenduse poes ka kulutada saab). On panustatud õppijas hasardi tekitamisele ning kahtlemata see mõjubki mõnele õppijale innustavalt.

See keskkond annab õppijale pidevat tagasisidet, kuid puudub õpetaja. Seega on see ilmselt ITS (Intelligent Tutoring System)? Õppeprotsess on rakenduse poolt juhitud, õppija vabadus seisneb selles, et kui talle on näiteks esimesel tasemel avatud teatud hulk õpitavaid teemasid, võib ta ise valida, millises järjekorras neid õpib. Samas kui ühe taseme teemad ei ole edukalt läbitud, järgmisele tasemele edasi ei saa.

 

Quizlet

Keskkond (olemas ka iOS ja Androidi rakendused), mis võimaldab õppida sõnakaartide (ingl k flashcards) abil. Õppijal on võimalus luua ise omale sõnakaartide komplekt või siis kasutada õppimiseks õpetaja loodud komplekte. Mina olen Quizleti abil õpetanud/õppinud võõrkeelte sõnavara, samas tean, et kolleegid kasutava seda vahendit mitmetes erinevates ainetes näiteks mõistete või valemite õpetamiseks. Praeguseks on sõnakaartidele lisandunud ka võimalus kasutada komplektide koostamisel pilte. Näiteks selline anatoomia õppimise vahend: https://quizlet.com/151764270/anatomy-flash-cards/ .  Kuna minu õpilastele Quizletis sõnade kordamine väga meeldib, olen sinna loonud arvestatava hulga komplekte. Selge on see, et ainult sõnade õppimine keelt rääkima ei pane, aga ilma sõnu õppimata ka kuidagi ei saa. Quizleti tasuta versioon pakub õppijale/õpetajale mitmesuguseid sõnade õppimise vahendeid ning jätab õppija alles siis rahule, kui ta oma vastustes enam ei eksi. Lisaks saab sellega koostada (enese)kontrolli teste ning läbi mängude õppida (“Match” ja “Gravity”). Kui üldiselt sobib Quizlet hästi üksi õppimiseks, siis tunnis kasutatava rühmatöö jaoks on olemas Quizlet Live (tutvustust saab vaadata siin: https://quizlet.com/219017130/live).

Õppijale pakub Quizlet võimaluse ise valida, mida õpib (kui ise omale õppekomplekti loob) ning ka mingil määral seda, kuidas ta õpib (valib pakutute seast ise omale meelepärase tegevuse või mängu).

Ma ei ole üldse kindel, aga pakun, et see võiks olla näide ILE õpisüsteemist (Interactive Learning Environment).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s